Scenariusz zajęć
Temat: Odpadów mniej - Ziemi lżej.
Cele operacyjne:
- Uczeń potrafi podać definicję odpadów i surowców wtórnych,
schemat podziału odpadów.
- Uczeń potrafi segregować odpady oraz wskazać możliwość
wykorzystania danego odpadu jako surowca wtórnego.
Cel wychowawczy:
Uczeń jest przekonany o słuszności zbierania surowców wtórnych.
Metody:
1. Pogadanka
2. Pokaz
3. Dyskusja
4. "Burza mózgów"
Formy organizacyjne:
1. Praca zbiorowa
2. Praca w zespołach dwuosobowych
3. Praca jednostkowa ucznia
Środki dydaktyczne:
1. Plansze z definicją podziałów i podziałem odpadów, magnesy,
tablica magnetyczna.
2. Foliogram z ciekawostkami na temat odpadów, grafoskop.
3. Surowce wtórne -puszki, szkło, makulatura, baterie.
Tok lekcji:
WPROWADZENIE
1. Czynności organizacyjne-sprawdzenie obecności, wpisanie tematu
do dziennika lekcyjnego.
2. Omówienie tematu lekcji.
Jak rozumiemy hasło: "Odpadów mniej- Ziemi lżej?"
3. Uczniowie w klasie rozwiązują krzyżówkę, otrzymane hasło:
""odpady"" analizują wykorzystując "burzę mózgów"
Podczas dyskusji należy zwrócić uwagę na zagadnienie:
- Co to są odpady i jak należy je zbierać i segregować?
Krzyżówka
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Mieszanina dymu, spalin, mgły występująca
w uprzemysłowionych miastach.
2. Niezbędna do życia.
3. Przeprowadzają fotosyntezę.
4. Nauka o ochronie środowiska.
5. Ozonowa, szkodliwa dla człowieka.
6. Żyją kosztem organizmów żywych.
Odpowiedzi:
1. Smog
2. Woda
3. Producenci
4. Ekologia
5. Dziura
6. Pasożyty
ROZWINIĘCIE
1. Podanie definicji odpadów oraz podział odpadów z wykorzystaniem planszy i tablicy magnetycznej.
A. Omówienie podanych wiadomości.
B. Zdjęcie planszy- sprawdzenie, ile uczniowie zapamiętali.
2. Omówienie problemu ilości wytwarzanych odpadów komunalnych z wykorzystaniem przygotowanego foliogramu.
3. Dlaczego warto zbierać i segregować surowce wtórne?
Podział uczniów na grupy i segregacja przygotowanych surowców wtórnych.
Prezentacja dokonanego podziału.
PODSUMOWANIE
Wyciągnięcie wniosków.
1. Konieczność zbierania odpadów.
2. Odpady nie są jednolite, należy je segregować, powtórnie
wykorzystać.
3. Zbierając odpady dbamy o czystość i estetykę otaczającego
środowiska.
4. Słuszność i celowość przystąpienia naszej szkoły do konkursu pt.
"Segregujemy odpady" organizowanego przez Centrum Edukacji
Ekologicznej w Żyrardowie.